Koža je najveći organ, pa se njena starost posebno menja. Vremenom, njegovi unutrašnji resursi se iscrpljuju, a potrebe se menjaju. Ali to ne znači da ne možete izgledati mlado i prirodno u bilo kojoj dobi. Moguće je i potrebno. Pokazaćemo vam kako da postignete ovaj cilj.
Savjeti za negu kože starenja
Sigurno znate riječi Coco Chanel: „Dvadesetogodišnja žena ima lice koje joj je dala priroda. 30-godišnjak to radi sam, a 40-godišnjak to zaslužuje. " Nažalost, trendseterka nije doživjela da žene širom svijeta lijepo ostare u 50, 60 i 70 godina.
Mnogi faktori utiču na stanje kože: unutrašnji (usporen metabolizam, genetika, razne bolesti) i spoljašnji (ultraljubičasto zračenje, slobodni radikali, loše navike, loš san i odmor).
Koncentrišite se na tijelo i počnite uništavati ljepotu prirode. Javlja se mitohondrijska disfunkcija, koža gubi elastičnost, postaje tanja i lomljiva, smanjuje se proizvodnja važnih proteina i aminokiselina, stanice postaju manje aktivne. Sa godinama se povećava uticaj ovih faktora, pa što ste stariji, to se pažljivije brine o koži lica.
Starost kože se uzima u obzir od 35 godina. Ako ne želite da izgledate starije od tablice u pasošu, obratite pažnju na stanje vaše epiderme. Za ovo je važno:
- Posjetite kozmetičara i ne zaboravite na njegu u salonu.
- Svakodnevno zaštitite svoju kožu od UV zračenja.Ne samo ljeti, već u bilo koje doba godine. Naučno je dokazano da je sunčeva svjetlost glavni uzrok preranog starenja. Oštećuju površinu kože, čineći je grubom i neelastičnom, što dovodi do bora, zvjezdica i pigmentacije. Stoga bi upotreba kreme za sunčanje na koži trebala postati svakodnevna navika.
- Oslobodite se loših navika.Posebno pušenje. Duvanski dim nije samo bogat mutagenima i kancerogenima, već oštećuje kolagen i elastin, uzrokujući bore.
- Normalizujte san.Kada uklonimo svih 8 sati sna, ljuštenje gornjeg sloja kože će biti uništeno, proces regeneracije će se zaustaviti i sinteza potrebnih supstanci.
- jedi dobro.Kontakt sa kožom iznutra uvijek daje efikasnije rezultate, stoga ne zaboravite da u svoju prehranu uključite ribu, morske plodove, nemasno meso, orašaste plodove, voće, povrće, zelje.
- Pazite na svoje navike pijenja.Voda je primarno sredstvo za hidrataciju, detoksikaciju i održavanje elastičnosti kože.
- Obavite godišnji pregled.Bore i staračke pjege su uglavnom uzrokovane endokrinim, probavnim i hormonalnim problemima.
- Nemojte pucati bubuljice.Odrasli također mogu razviti akne iz različitih razloga. Mehanički utjecaj akni može uzrokovati traumu kože, praćene ožiljcima i staračkim pjegama.
- Krećite se što je više moguće.Fizičke vježbe poboljšavaju cjelokupni izgled. Da bi koža ostala mlada, obavlja mnoge važne funkcije: ubrzava metabolizam, poboljšava mikrocirkulaciju krvi, puni stanice kisikom i znojem uklanja toksine.
Koraci za njegu kože
Njega protiv starenja nije tako komplikovana kao što mislite. Međutim, njeni resursi moraju biti najefikasniji u rješavanju općih problema nadopunjavanja vode i lokalnih problema.
Korak 1 - sredstvo za skidanje šminke.
Koristite hidrofilno ulje/micelarnu vodu/sredstvo za uklanjanje šminke za uklanjanje šminke i zagađenja okoline. Odaberite formulu bez alkohola kako biste izbjegli iritaciju kože.
Faza 2 - čišćenje.
Ovdje su važni ukus i nježnost. Birajte proizvode sa oznakom "osjetljiva koža".
Faza 3 klasifikacija boja.
Ovaj korak završava čišćenje, obogaćuje kožu biljnim ekstraktima i priprema je za osnovnu njegu kože.
Korak 4 - Navlažite cijelo lice (osim područja oko očiju).
To će vašu kožu učiniti mekom i podatnom, napuniti je vlagom i aktivirati metaboličke procese. Tokom dana možete koristiti laganiju kremu, a noću regenerirajući tretman koji pojačava oksidaciju kože.
Korak 5- Navlažite područje oko očiju.
Krema će namjenski smanjiti dubinu bora na ovom području i spriječiti stvaranje tamnih krugova i vrećica ispod očiju.
Korak 6 - Upotreba antioksidativnog seruma koji sadrži vitamin C.
Vitamin C je skladište dobrobiti za kožu. Pomaže u smanjenju pigmentacije, smanjenju transdermalnog gubitka vlage, sprječavanju zadebljanja rožnatog sloja i ravnomjerno posvjetljuje ton kože. Njegov sadržaj je generalno mnogo veći nego u kremi, tako da će efekat biti kratkotrajan.
Takođe koristite hidratantnu masku i piling 1-2 puta sedmično.
Važno je održavati disciplinu i razumijevanje kućne njege. Ako ne slijedite ove jednostavne korake, vaša koža će brzo postati zategnuta, dehidrirana i naborana.
Tržište kozmetike preplavljeno je raznim brendovima i proizvodima protiv starenja. Međutim, prilikom odabira proizvoda za njegu, važno je obratiti pažnju na sljedeće sastojke sastava:
- Vitamini A, C, E, B3 (niacinamid);
- Ulja i ekstrakti prirodnog porijekla;
Karakteristike njege protiv starenja nakon 40 godina
Nakon 45 godina, žene čekaju novu i završnu hormonsku fazu - menopauzu. Trenutno se estrogen proizvodi u malim količinama, što znači smanjenje proizvodnje hijaluronske kiseline, kolagena i elastina, smanjenje zaštitne funkcije kože, usporavanje regeneracije epidermalnih stanica i suhoće, osjetljivost i dehidraciju kože. kože. . Najranjiviji su vrat i ramena. Imaju najmanje lojnih žlijezda, što znači da će prve ostarjeti.
Od 35. godine već možete kupiti proizvode protiv starenja. Sastojci u njemu su dizajnirani da neutrališu oštećenja i održavaju ravnotežu vode i masti. Potražite posebne noćne proizvode sa efektom hlađenja kako biste uklonili toplotne talase sa kože. Oni će smanjiti otok i smanjiti osjećaj topline.
Lice 40-godišnje žene počelo je da se bora, ovalni oblik postaje manje jasan, pojavljuje se pigmentacija i uglovi usana postepeno opadaju. Da biste usporili proces starenja, vrijedi početi pripremati kožu za kozmetičke tretmane. Obratite pažnju na srednji hemijski piling. Trihloroctena kiselina pomaže u pročišćavanju keratina i uklanjanju svih površinskih promjena povezanih sa starenjem.
Osim toga, možete nastaviti koristiti mezoterapiju ili biopodmlađivanje za rad na licu, vratu i ramenima. Ovi tretmani će obezbediti najvažniji hidratantni element za sloj kože - hijaluronsku kiselinu, aktivirati obnavljanje ćelija, poboljšati tonus kože, zagladiti bore i smanjiti opuštenost kože.
Što se tiče kućne metode, možete učestvovati u masaži na brodu, oblikovanju tijela (skup vježbi za jačanje mišića lica i vrata), te domaćim maskama za lice od prirodnih sastojaka.
Karakteristike njege protiv starenja nakon 50 godina
Nakon 50. godine, ni prijatelji ni kolege ne mogu sakriti promjene u vezi sa godinama. Nestaje nijansa kože, smanjuje se volumen lica, bore i nabori postaju uočljiviji.
Kako izgledati svježe, mlado i prirodno u isto vrijeme?
- Ne zaboravite očistiti kožu. Ovo će pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečavanju hiperkeratoze.
- Koristite aktivator fibroblasta. To su retinoidi, biljne matične ćelije, peptidi.
- Lasersko podmlađivanje kože i lifting niti će spriječiti stvaranje novih oštećenih kolagenih i elastinskih vlakana.
Kako bi koža bilo koje dobi izgledala privlačno, važno je uzeti u obzir i vanjske i unutrašnje faktore, pažljivo odabrati proizvode za njegu i pronaći „svog" kozmetičara.
Njega kože koja stari
Koža je najveći organ, pa se njena starost posebno menja. Vremenom su njeni unutrašnji resursi bili iscrpljeni, a njene potrebe su se promenile. Ali to ne znači da ne možete izgledati mlado i prirodno u bilo kojoj dobi. Moguće je i potrebno. Pokazaćemo vam kako da postignete ovaj cilj. Najefikasniji sveobuhvatni plan za suzbijanje starenja, prevenciju promena u vezi sa godinama i produženje života. Program za podizanje ruku protiv starenja koji pomaže u obnavljanju unutrašnje strukture kože, podstičući prirodni proces regeneracije. Drška sa navojem bez hirurškog uklanjanja bora na stomaku Najnoviji medicinski izum omogućava rekonstrukciju tela bez operacije. Možda znate za izreku Coco Chanel: "Dvadesetogodišnja žena ima lice koje joj daje priroda, žena od 30 godina - stvorila je sama, žena od 40 godina - ona to zaslužuje. "
Nažalost, trendseterka nije poživjela dovoljno dugo da dopusti ženama širom svijeta da graciozno stare u 50-im, 60-im i 70-im godinama. Mnogi faktori utiču na stanje kože: unutrašnji (usporen metabolizam, genetika, razne bolesti) i spoljašnji (ultraljubičasto zračenje, slobodni radikali, loše navike, loš san i odmor). Svakodnevno zaštitite svoju kožu od UV zračenja. Ne samo ljeti, već u bilo koje doba godine. Naučno je dokazano da je sunčeva svjetlost glavni uzrok preranog starenja. Oštećuju površinu kože, čine je grubom, gube elastičnost, uzrokuju bore, zvjezdice i hiperpigmentaciju. Stoga bi upotreba kreme za sunčanje na koži trebala postati svakodnevna navika. Oslobodite se loših navika. Posebno pušenje. Duvanski dim nije samo bogat mutagenima i kancerogenima, već oštećuje kolagen i elastin, uzrokujući bore.
Pazite na svoje navike pijenja. Voda je primarno sredstvo za hidrataciju, detoksikaciju i održavanje elastičnosti kože. Obavite godišnji pregled. Bore i staračke pjege su uglavnom uzrokovane endokrinim, probavnim i hormonalnim problemima. Nemojte pucati bubuljice. Odrasli također mogu razviti akne iz različitih razloga. Mehanički utjecaj akni može uzrokovati traumu kože, praćene ožiljcima i staračkim pjegama. Krećite se što je više moguće. Fizičke vježbe poboljšavaju cjelokupni izgled. Za očuvanje mladosti kože obavlja mnoge važne funkcije: ubrzava metabolizam, poboljšava mikrocirkulaciju krvi, puni stanice kisikom i znojem uklanja toksine.
Međutim, prilikom odabira proizvoda za njegu, važno je obratiti pažnju na sljedeće sastojke:
- hijaluronska kiselina
- vruća voda
- vitamini A, C, E, B3 (nikotinamid)
- agens kanal - prirodno ulje i ekstrakti;
- peptidi;
- kolagen;
- Koenzim Q10;
- voćna kiselina;
- Pužev mucin.
Karakteristike njege protiv starenja nakon 40 godina
Nakon 45 godina, žene će se suočiti s novom posljednjom fazom hormona - menopauzom. Trenutno se estrogen proizvodi u malim količinama, što znači smanjenje proizvodnje hijaluronske kiseline, kolagena i elastina, smanjenje zaštitne funkcije kože, usporavanje regeneracije epidermalnih stanica i suhoće, osjetljivost i dehidraciju kože. kože. Najranjiviji su vrat i ramena. Imaju najmanje lojnih žlijezda, što znači da će prve ostarjeti.
Od 35. godine već možete kupiti proizvode protiv starenja. Sastojci u njemu su dizajnirani da neutrališu oštećenja i održavaju ravnotežu vode i masti. Potražite posebne noćne proizvode sa efektom hlađenja kako biste uklonili toplotne talase sa kože. Oni će smanjiti otok i smanjiti osjećaj topline.
Lice 40-godišnjakinje postalo je naborano, oval je postao manje uočljiv, pojavila se pigmentacija, uglovi usana su postepeno opušteni. Da biste usporili proces starenja, vrijedi početi pripremati kožu za kozmetičke tretmane. Obratite pažnju na srednji hemijski piling. Trihloroctena kiselina će pomoći u čišćenju i uklanjanju svih površinskih promjena povezanih sa starenjem. Osim toga, možete nastaviti koristiti mezoterapiju ili biopodmlađivanje za rad na licu, vratu i ramenima. Ovi tretmani će obezbediti najvažniji hidratantni element za sloj kože - hijaluronsku kiselinu, aktivirati obnavljanje ćelija, poboljšati tonus kože, zagladiti bore i smanjiti opuštenost kože. Što se tiče kućne metode, možete učestvovati u masaži na brodu, oblikovanju tijela (skup vježbi za jačanje mišića lica i vrata), te domaćim maskama za lice od prirodnih sastojaka. Karakteristike njege protiv starenja nakon 50 godina. Nakon 50 godina, bilo da se radi o prijatelju ili kolegi, promjene vezane za dob se ne mogu sakriti.
Nestaje nijansa kože, smanjuje se volumen lica, bore i nabori postaju uočljiviji. Kako izgledati svježe, mlado i prirodno u isto vrijeme?
- Ne zaboravite očistiti kožu. Ovo će pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i sprečavanju hiperkeratoze.
- Koristite aktivator fibroblasta. To su retinoidi, biljne matične ćelije, peptidi.
- Lasersko podmlađivanje kože i lifting niti će spriječiti stvaranje novih oštećenih kolagenih i elastinskih vlakana. Da bi koža bilo koje dobi izgledala privlačno, važno je obratiti pažnju na unutrašnje i vanjske faktore, pažljivo birati proizvode za njegu i pronaći „svog" kozmetičara.
Njega zrele kože: neka vrijeme ostane i održava vas mladima
Naravno, nije uvijek moguće ostati mlad, ali je moguće značajno usporiti starenje kože. Istovremeno, nemojte čekati da se pojave prve bore kako biste se borili protiv starenja: prevencija je efikasnija. Pružamo sveobuhvatnu njegu zrele kože uz savjete profesionalnih stručnjaka.
Zašto koža stari?
Promjene povezane sa godinama utiču na cijelo tijelo, uključujući kožu. Ovi faktori utiču na proces starenja.
zatvoreni i vanjski. Prvi uključuje genetiku, rasu i nacionalnost, hormonsku pozadinu - stvari koje osoba ne može promijeniti od rođenja. Drugi skup faktora uključuje stres, okruženje, izloženost ultraljubičastom zračenju, način života, ishranu, fizičku aktivnost i bolest. Ove faktore možemo kontrolisati kako bismo pružili kvalitetnu njegu zreloj koži.
Tokom godina, proces odgovoran za stanje epiderme je usporen. To se tiče brzine obnavljanja ćelija, njihove ishrane i cirkulacije krvi u koži. Kao rezultat, koža postaje tanja, postaje suha, mlohava, pojavljuju se bore.
Vanjski faktori pogoršavaju situaciju. Dakle, kada su izloženi sunčevoj svjetlosti,promjene u strukturi epiderme, postaje tanji i suvlji. Pušenje usporava regeneraciju kože, remeti cirkulaciju krvi i ishranu ćelija. Zagađenje zraka uzrokuje pigmentaciju i bore.
Ali vi možete riješiti ovaj problem: zaštita od starenja. Dakle, kako održati zrelu kožu?
Osnove nege kože koja stari
UV zaštita
U promjeni epiderme pod utjecajem sunčeve svjetlosti postoji čak i poseban termin - fotonizacija. A kako koža stari, postaje sve teže odoljeti efektima ultraljubičastih zraka. Stoga je obavezno u vašem arsenaluMora imati kremu za sunčanje, Može se koristiti tokom cijele godine, ali stepen zaštite varira. Osim toga, kožu morate zaštititi od štetnog djelovanja slobodnih radikala.
Hidratantna krema
Nedovoljna vlažnost je glavni faktor u smanjenju tonusa kože i smanjenju bora. Zbog togaJako zalijevanje- Osnova nege protiv starenja.
Podržava sintezu kolagena
Kao što je ranije spomenuto, s godinama se proizvodi sve manje prirodnog kolagena koji je neophodan za elastičnost kože. Stoga, dodatniMotivirajtevanjskizahvaljujućioživjetiProizvodnja kolagena.
Jedna krema nije dovoljna
Ako su hidratantne kreme dovoljne da kožu održe lijepom i svježom u mladosti, onda njegu zrele kože treba uključiti i:Deep Nutrition, Korištenje maske za lice i esencije. U idealnom slučaju, trebali biste uključiti i profesionalne salonske procedure.
Regularnost
Ako mlada koža otkloni neke nedostatke, poput nepravilne njege ili šminke noću, njega starenja kože je neprihvatljiva.Koži odraslih je potrebna redovna njegaŠto se tiče lica, vrata i ramena: to je jedini način da usporite starenje.
Kućna njega protiv starenja
Recite nam o fazama njege starenja, koji proizvodi su prikladni za zrelu kožu i kako ih primijeniti.
Za čišćenje zrele kože potrebno je koristiti nježne i blage proizvode koji efikasno uklanjaju ostatke šminke, masnoće i prljavštinu bez oštećenja ili presušivanja epiderme.OdlazimoraIsključiKozmetika koja sadrži sapun, alkohol i čestice koje mogu ogrebati kožu. Popularan je sadržaj antioksidansa, peptida i hidratantnih sastojaka u sredstvima za čišćenje lica.
Preporučuje se zamjena posebnim gelom za čišćenjePjena pogodna za stariju ili suhu kožu: Pažljivo očistiti. Ako vaša koža ima osip, upalu ili akne, odlučite se za antiinflamatornu kozmetiku.
Svakodnevno čišćenje ujutru i uvečeOdvojite se. Dakle, kada se probudite sa dovoljno pjene ili tonika, to će ukloniti ostatak noćne kreme i masnoće. Duboko utrljajte noću jer trebate ukloniti šminku i zagađenje okoline. Za skidanje šminke koristite micelarnu vodu, kremu ili ulje.
Važno: osim kože lica, potrebno je očistiti vrat i ramena.
Toniranje
Tonik normalizuje ravnotežu vode i kiseline u koži i priprema je za nanošenje na kremu. Prilikom odabira ovog proizvoda uzima se u obzir i tip i stanje kože.Nanesite nakon pranja, Uklonite tvrdokornu prljavštinu sredstvom za skidanje šminke ili pjenom. Prilikom odabira tonika, pažljivo proučite sastav: ne smije sadržavati alkohol, boje, mirise. Međutim, protuupalni i antibakterijski sastojci će biti od pomoći.
Hidratantna
Njega kože koja stari uključuje obaveznu upotrebu hidratantnih krema. Glavni sastojak koji vlaži epidermu je hijaluronska kiselina. U tom smislu, najefikasnija je injekcija, koja transportuje supstancu u dublje slojeve kože kako bi je nadoknadila vlagom i stimulisala obnavljanje ćelija. Vraća koži mekoću i elastičnost.
Još jedan važan hidratant je urea. Ispunjava dermis vlagom i istovremeno aktivira regeneraciju ćelija. Da biste navlažili kožu i poboljšali njenu boju, trebali biste koristiti kremu s niskim sadržajem ove tvari. Ova kozmetika je veoma pogodna za suvu, dehidriranu, grubu i grubu kožu. Proizvodi sa visokim sadržajem uree koriste se za omekšavanje naslaga na stopalima.
Isti važan sastojak za održavanje normalne hidratacije kože je glicerin. Nalazi se u mnogim jeftinim kozmetičkim proizvodima protiv starenja. Što se tiče zadržavanja vlage, malo je inferiornija od hijaluronske kiseline, ali njeni molekuli lakše prodiru u epidermu. Međutim, važno je provjeriti koncentraciju glicerina u kremi: visoki nivoi glicerina će imati suprotan učinak – uklonit će vlagu s kože.
Ishrana
Koža ne samo da preko krvi može primiti potrebne hranljive materije, već iz kreme dobija i potrebne sastojke – vlagu, vitamine, minerale, lipide. Nadoknađuju nedostatak nutrijenata u dermisu, poboljšavaju njegovu strukturu i jačaju lipidnu barijeru.
Epidermisu su za ishranu uglavnom potrebne masti i sastojci rastvorljivi u mastima. Tokom godina, masni sloj na koži se razrjeđivao i ne može je zaštititi od negativnih utjecaja vanjskih faktora. Kao rezultat toga, mnoge zrele žene smatraju da im je koža previše suha, čak i ako iskuse pretjerano lučenje masnoće u mladosti.
Osim toga, starenju epidermisa su potrebni lipidi. Redovna konzumacija hranjivih tvari pomoći će u obnavljanju lipidnog sloja.
Imajte na umu da koža najefikasnije apsorbuje hranljive materije tokom spavanja, pa ovaj proizvod treba koristiti noću.
Prvo morate zaštititi epidermu od UV zraka: to će spriječiti pojavu staračkih pjega, opuštenosti, bora, dehidracije.
Ne samo da morate ići na plažu, već svaki put kada izađete napolje tokom dana, potrebna vam je tokom cijele godine. Zaštitnu kremu nanijeti u debelom sloju pola sata prije zalaska sunca. Vrijedi odabrati proizvode s kombinacijom svijetlog tipa kože: što je svjetlija boja, to je veći zaštitni faktor. Ako koristite kremu za sunčanje u kombinaciji sa kremom za lice, prvo nanesite proizvode za njegu kože i pričekajte da se krema za sunčanje upije.
Kao što je ranije spomenuto, osim ultraljubičastog zračenja, slobodni radikali predstavljaju prijetnju koži: oštećuju stanice kože i uništavaju kolagen. Pomozite spriječitiantioksidansi:Vitamini A, C, E, P, α-linolna kiselina, tanini, koenzim Q10 itd.
posebna njega
Jedan od pravaca anti-age aktivnosti su posebne procedure koje se mogu izvoditi kod kuće iu kozmetičkom salonu. To su domaće maske za lice, pilinzi i salonski tretmani protiv starenja. Razgovarajmo o prva dva detaljnije.
Piling.Za stariju kožu, mrtve ćelije kože potrebno je redovno uklanjati nego za mlađu kožu. Stoga, nježni piling treba provoditi 2-3 puta sedmično. Odaberite posebne proizvode prikladne za zrelu kožu: meke čestice koje se ne ogrebu i sastojke koji mogu iritirati.
Maska.Sadrže iste sastojke kao i kreme, ali u većim koncentracijama, pa se koriste za intenzivnu njegu starenja. Dostupne su kreme, gelovi, vrećice ili maramice natopljene hranjivim tvarima. Kada prije važnih stvari trebate poboljšati stanje kože, masku možete koristiti trajno ili kao proizvod za brzu njegu. Odaberite hranljivu, hidratantnu, tonizirajuću, učvršćujuću i posvjetljujuću masku za zrelu kožu. Potonje samo u periodu neaktivnog sunca.
Njega protiv starenja uvijek donosi mnogo problema. Nadam se da smo identifikovali najvažnije i najpopularnije.